Aksaray´da Emniyet Kemeri Uygulaması

Aksaray´da Emniyet Kemeri Uygulaması

Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü Şehir İçi ve Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerince,şehir merkezinin çeşitli noktalarında, Adana, Ankara, Konya ve Nevşehir karayolu güzergahlarında“Trafik Kazalarını Önleme Planı” dahilinde 1-6 Eylül 2018 tarihleri arasında

Aksaray´da Emniyet Kemeri Uygulaması
Bu içerik 885 kez okundu.

 

Konuya İlişkin İl Emniyet müdürlüğünce yapılan açıklamada; "Trafik kazası nedeni ile ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi ile kaza nedeniyle yaşanmakta olan sosyo-ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amacıyla Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı´nda, 2020 yılına kadar trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin %50 azaltılması hedeflenmiş, buna yönelik “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır.
“Trafik Kazalarını Önleme Planı”çerçevesinde 2018 yılı Eylül-Kasım aylarını kapsayan 100 günlük Eylem Planın´da, yılın aynı dönem göre denetimler %2 arttırılarak, ölümlü- yaralanmalı trafik  kazaların %2 azaltılması hedeflenmektedir,
 
            Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü Şehir İçi ve Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerince,şehir merkezinin çeşitli noktalarında, Adana, Ankara, Konya ve Nevşehir karayolu güzergahlarında“Trafik Kazalarını Önleme Planı” dahilinde 1-6 Eylül 2018 tarihleri arasında ekipler tarafından yapılan denetimlerde,emniyet kemeri takmadığı tespit edilen 181 sürücü ve 9 yolcuya trafik cezasıuygulanmıştır.
           
Doğru takılmış bir emniyet kemeri;

 
  • Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlayarak
  • Kaza anında meydana gelen çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yönelterek
  • Çarpma etkisinin vücutta tek noktada toplamayıp dağılmasını sağlayarak
  • Çarpma/çarpışma anında koltuktan fırlamayı engelleyerek
  • Hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek korumaktadır.
  • Üç noktalı emniyet kemerleri otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini %45, kamyonetlerde %60 oranında azaltmaktadır.
  • Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24.8´i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran %6´dır.
  • Arka koltukta emniyet kemeri kullanımının arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların %2/3´ünün ve ön koltukta ölümlerin ise %6´sını önlediği saptanmıştır. Bütün ağır yaralanmanın şiddetini %50 oranında azaltmaktadır." denildi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX