BAŞKAN YAZGI “İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 565.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

BAŞKAN YAZGI “İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 565.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

BAŞKAN YAZGI “İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 565.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN” “FETİH ŞUURUNUN YENİDEN CANLANDIĞI BU ÖNEMLİ MİRASI GELECEK NESİLLERE ANLATABİLMEK ÜZERİMİZDEKİ EN BÜYÜK VECİBELERDEN BİRİSİ OLMALIDIR” “İMAN VE İRFAN ABİDESİ, BÜYÜK KOMUTAN FATİH SULTAN

BAŞKAN YAZGI “İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 565.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”
Bu içerik 517 kez okundu.

 

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı İstanbul’un Fethinin 565. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Nesilden nesile gurur duyarak anlatılan ve her yıl fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır.” dedi

Başkan Yazgı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi “Hepimizin malumudur ki, bu yıl gerek ülkemiz, gerek İslam dünyası, gerekse de dünya tarihi açısından fevkalade öneme haiz olan İstanbul’un Fethi’nin 565. sene-i devriyesini idrak etmekteyiz.

          İstanbul’un Fethi, şanlı tarihimizin en güzide sayfasında yer tutan, gerek İslam toplumu, gerekse batı toplumu açısından insanlık tarihinin önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir.
          Etrafı kalın ve aşılmaz surlarla çevrili İstanbul’u, bıyıkları henüz yeni terlemiş “YA BEN İSTANBUL’U ALIRIM, YÂDA İSTANBUL BENİ diyen fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır Cesareti ile bütün dünyayı kendisine hayran bırakan Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin yıldönümünü büyük bir heyecanla yaşıyoruz.


          Bir gün “İstanbul mutlaka fethedilecektir. O nu fethedecek kumandan ne güzel bir kumandan ve onun ordusu ne güzel bir ordudur.” müjdesini veren kâinatın efendisi. Hz. Peygamberimizin bir mucizesinin tahakkuk ettiği gündür. Bizler bu vesile ile Peygamberimizin müjdesine mazhar olmuş, İstanbul’u İstanbul yapan, yedi tepesinde ezan sesinin yükselmesini sağlayan ecdadımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

  İstanbul’un fethi; Batıya karşı, karanlığın aydınlığa, zulmün adalete, köleliğin hürriyete dönüştüğü büyük bir medeniyet dersi olmuş, aynı zamanda “ Bizans tekfurunun külahındansa, Osmanlının sarığını tercih ederim” dedirtecek kadar gönüllere inen bir fetih olmuştur.

 Bu yüzden nesilden nesile gurur duyarak anlatılan ve her yıl fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır. Bu düşüncelerle İstanbul’un fethinin 565. Yılını kutluyor, iman ve irfan abidesi, büyük komutan Fatih Sultan Mehmet’i ve fetih ordusunun kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyorum.”..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX